Práce profesionálního PMU artisty není jen o znalosti, jak permanentní make-up vpravit pod kůži, ale je také důležité vědět, kdy aplikace pigmentu pod kůži vhodná není. Existuje totiž hned 10 případů, kdy je třeba složit zbraně (čili tetovací strojek s pigmenty) a vysvětlit zájemci, že stále dokonalé tetované obočí nebo oční linky pro něj bohužel nejsou vhodné. Přečtěte si, které to jsou.
10 kontraindikací permanentního make-upu
- Nic pro děti. Stejně jako u klasického tetování je i u permanentního make-upu potřeba, aby byl zájemce starší 18 let věku. S dovolením rodičů (podepsaný souhlas zákonného zástupce) či v jejich doprovodu je ale možné provést konkrétní kosmetický zákrok už od 15 let. Toto se však může lišit salon od salonu a i napříč různými technikami (například. vláskování/microblading se u osob mladších 18 let zpravidla neprovádí).
- Nevhodné pro těhotné a kojící. Zdraví nastávající maminky je důležitější, než krásné obočí v porodnici. Během těhotenství, po porodu a během kojení prochází tělo velkými hormonálními změnami. To ovlivňuje mimo jiné i pleť a kůži, která pak může na permanentní make-up reagovat různě. Může mít větší sklony k zánětům, výsledky jsou nestálé a i hojení PMU může být problematické.
- Nic pro nemocné. Zní to naprosto logicky, ale nemocný člověk má navštívit lékaře, nikoliv kosmetické studio. Pokud vám na kosmetické lehátko přijde osoba, u které jsou znatelné známky onemocnění, slabosti nebo se vám při konzultaci zmíní, že trpí třeba na oslabený imunitní systém, tak zpozorněte.V takovém případě je naprosto správné poprosit zákazníka o odchod nebo odložení termínu, dokud nedoloží potvrzení od lékaře, že kosmetický zákrok je v tomto případě v pořádku. Proč? Pomineme, že je třeba myslet i na vlastní zdraví a představíme si situaci, kdy bude mít kůže oslabeného nebo nemocného člověka po tetování nějakou silnou reakci nebo se jeho ranky velmi ošklivě zanítí. První na ráně pak budete vy!
- Nevhodné pro pacienty s lupusem (systémový lupus erythematodes) a epilepsií (nebezpečí epileptického záchvatu během procedury). Tento bod se váže k číslu tři.
- Nic pro osoby s kožními nemocemi a problémy. Tento bod opět souvisí s číslem tři. Je jedno, jestli trpí zájemce o PMU ekzémem, dermatitidou, růžovkou (rosaceou), psoriázou (lupénkou) nebo jinou kožní nemocí. Pokud není kůže zdravá a celistvá, pak PMU neaplikujeme.
- Pozor na alergie! Kovy a barviva v pigmentech nebo konkrétní látky obsažené v kosmetice (zvlášť pak třeba znecitlivujících krémech) pro PMU mohou vyvolat u alergiků nepříjemnou reakci. Takové situaci se nejlépe vyvarujete důkladnou předběžnou konzultací se zákazníkem.
- Nic pro osoby s keloidy a keloidními jizvami. Ty vznikají nejčastěji jako následek akné, ale z podstaty jejich tvorby se zjizvená tkáň může utvořit i na místě ranky po vpravení pigmentu do kůže. Místo perfektního permanentního make-upu by měl zákazník jen ošklivou jizvu. Co o této problematice říká sama Vlaďka Hýblová si můžete poslechnout tady na našem Facebooku.
- Nevhodné pro uživatele izotretinoinu (isotretinoin / kyselina 13-cis-retinová / lék Accutane), což je lék primárně používaný k léčbě těžkého akné. A zatímco aknózní pleť jako taková se nutně s permanentním make-upem nevylučuje (vždy je třeba individuální zvážení, zda PMU provádět) po léčbě izotretinoinem bývá kůže tenká až křehká, suchá, citlivá a imunita jedince oslabena, takže permanentní make-up by zde napáchal jen škody.
- Pozor u osob s cukrovkou, nemocí štítné žlázy nebo probíhající chemoterapií. Není to tak, že by v případě této trojice byl permanentní make-up zakázán, ale vždy si vyžádejte od vašeho zájemce lékařské potvrzení, že kosmetický zákrok na jeho kůži je bezpečný a můžete jej provést. Je to pro dobro vás obou.
- Pozor na zvýšenou krvácivost a léky na ředění krve. Při permanentním make-upu kůži jehlou narušujete a může tedy jako každá jiná ranka kdekoliv na těle trochu krvácet. Zvýšená krvácivost a problém s přirozeným zacelováním ran však může být velmi nepříjemným „zpestřením“ vaší práce a tak se na to připravte.
V závěru zopakujeme, že hlavní je nezanedbat prvotní konzultaci se zájemcem o PMU, řídit se svým nejlepším uvážením, nebát se poradit s odborníkem (lékařem) a nikdy nic zbytečně neriskovat.
Pokud vás toto téma zajímalo a chtěli byste prohloubit své vědomosti v oblasti permanentního make-upu, neváhejte se přihlásit do některého z kurzů akademie Vlaďky Hýblové, přední české profesionálky na PMU, která má za sebou roky praxe a zkušeností.