Kůže a pokožka ve vztahu k permanentnímu make-upu

Tak jako má malíř plátno a barvy, artisté u permanentního make-upu používají kůži a pigmenty. Aby byl výsledný obraz skutečným a hodnotným dílem, je nutné seznámit se s vlastnostmi kůže (plátna) i pigmentů (barev). Připraveni? Tak pojďme na to! 


Dýchá, chrání, reguluje a je zrcadlem našeho zdraví

vladka_hyblova_s_3d_modelem_kuze

 

Myslete na to, že permanentní make-up není jen otázkou vašich nástrojů, pomůcek, pigmentů nebo vybavení salonu, je to také o vašich schopnostech a vědomostech. Při práci je proto nezbytné vzít v úvahu vše co víme o zmíněném „plátnu” – tedy kůži vaší klientky.

Teprve ve chvíli, kdy jste dokonale seznámeni s kůží, může být vaše práce odvedená s perfektními výsledky, bez nepředvídaných reakcí. 

Jako profesionál musíte vědět i jaká je pro každého klienta vhodná péče o čerstvě provedený permanentní make-up a tyto vědomosti mu srozumitelně předat. Přece jen, ne nadarmo vždy při školeních říkáme, že 50 % výsledku ovlivňuje sám klient. Ale nyní už zpět k samotné kůži…

Tip: V naší akademii Vlaďky Hýblové je kůži vždy věnována patřičná část školení, kde vás vše okolo kůže a permanentního make-upu naučíme.

Kůže plní tyto hlavní funkce:

  • chrání tělo před různými mechanickými vlivy
  • společně s podkožním tukem tepelně izoluje
  • zabraňuje vniknutí mikroorganismů
  • tvoří se v ní pigment, který chrání před UV zářením
  • hraje důležitou roli při termoregulaci
  • mazové a potní žlázy v kůži vylučují z těla látky jako vodu, sůl, tuky nebo oxid uhličitý

Součástí kůže jsou kožní čidla – dotyková, chladová, tepelná, bolestivá. Tato čidla reagují na informace o vnějším prostředí, které přenáší do nervové soustavy. Takže je vlastně branou pro nejrůznější vjemy, které přejímáte z vnějšího okolí.
 

Dostaňte se tomu pod kůži

A nyní trocha nezbytné teorie. Kůže se skládá z několika vrstev, kdy každá plní svou funkci. Pojďme si o nich něco říct:

Pokožka

Pokožka neboli epidermis vás jako PMU artistu bude zajímat nejvíce. Je tvořena vrstvami buněk dlaždicového epitelu a je třeba si uvědomit, že její tloušťka je 0,03–0,05 mm. Horní vrstvy kůže se přirozeně neustále rohovatí a odlupují. Je to způsobeno tím, že buňky v horních vrstvách pokožky se postupně vzdalují od zdroje krve a živin, takže pozvolna degenerují. Buňky ve spodních vrstvách kůže se totiž nepřetržitě dělí a vytlačují další buňky k povrchu. Ty se pak naplňují keratinem (rohovinou) a odumírají. Takto probíhá obnovování naší pokožky.

Součástí spodních vrstev epidermis je mimo jiné pigmentové barvivo, melanin, které chrání tělo před škodlivými účinky a UV zářením. Pokožka neobsahuje žádné cévní kapiláry ani nervové dráhy, většinu živin získává ze škáry.

Je permanentní make-up opravdu navždy?

Epidermis je právě tou vrstvou, kam se permanentní make-up aplikuje, až na pomezí se škárou, a přes svůj název tedy už z podstaty věci není proces skutečně permanentní ve stejném smyslu, jako běžné tetování. Logicky je proto pigment, stejně jako buňky v pokožce, vytlačován do nejsvrchnější vrstvy pokožky, a časem se tak vytrácí. Jak se pigment chová v pleti a jak dlouho permanentní make-up vydrží, závisí na typu pokožky, životním stylu i konkrétní partii těla, kam byl aplikován.

Pro zajímavost - nejrychleji mizí permanentní make-up obočí, jelikož T-zóna produkuje větší množství mazu.

Škára

Jako škára neboli dermis se označuje druhá vrstva kůže. Je pevná a pružná s tloušťkou 1–4 mm a tvoří ji síť elastických a kolagenových vláken. Na hranici pokožky a škáry se nachází škárové papily, ve kterých jsou kapilární sítě a nervová zakončení.

Podkoží

A poslední vrstvou kůže hned pod škárou je podkoží, neboli subcutis. V různých místech obsahuje více či méně tukových buněk, které slouží jako zásobárna energie – tyto tukové buňky rozpouštějí vitamíny A, D, E a K. Podkožní vazivo má za úkol izolovat a chránit svaly.

Co v rámci kůže ovlivňuje práci PMU artisty a s čím je třeba počítat?

Troška teorie je za námi a jelikož kůži máme všichni „stejnou”, mohli byste si myslet, že tím to končí. Opak je ale pravdou - kůží práce PMU artisty začíná. Pamatujte především na to, že vaši práci ovlivní celá řada dalších různých faktorů a vlastností kůže. Například:

  1. Kondice pleti ovlivňuje, jak dlouho permanentní make-up klientce vydrží (u mastné, aknózní pleti se pigment vylučuje rychleji, u sušší nebo zralé pleti zpravidla vydrží déle).
  2. S jakým typem pokožky pracujeme – permanentní make-up je hlavně v kombinaci s aknózní pletí oříšek, protože silná rohová vrstva na povrchu kůže může způsobit nepříjemné zanícení, proto i v tomto případě je třeba aplikaci zvážit na obou stranách.
  3. Existující kontraindikace pro permanentní make-up – např. osoby, jejichž pokožka má tendence vytvářet tzv. keloidní jizvy, by jej neměly vůbec absolvovat. Přihlížet musíme u každého klienta zvlášť na jeho zdravotní stav či zda bere nějaké léky (i ty mohou ovlivňovat jak se bude pigment v kůži chovat). Významných „NE” je ale v případě permanentního make-upu celá řada a proto nikdy nezapomeňte, že než si vezmete klientku na lůžko, vyplňte si s ní anamnézní list.
  4. Má-li osoba alergii na některou z užívaných látek – anestetika, pigmenty, dezinfekci apod. Tento bod úzce souvisí s kontraindikacemi, které jsme zmiňovali výše.
  5. A v neposlední řadě je nezbytné brát v úvahu, jakou má zájemce barvu pleti – od ní se totiž odvíjí správné namíchání odstínů pigmentů (je tedy třeba určit, jestli je tón kůže spíše studený, nebo naopak teplý, a zvolit tak kombinaci pigmentů vhodnou pro každého individuálně).

Proškolený profesionál by tak měl před samotnou aplikací permanentního make-upu od klienta zjistit o jeho kůži co nejvíce

Na konec ještě jednou musíme připomenout, že součástí zákroku je sdělit klientovi důležité informace o hojení permanentního make-upu a poučit jej, jak pečovat o kůži po proceduře, případně také nabídnout vhodnou regenerační kosmetiku.

Zpět do obchodu