Permanentní make-up pro profesionály

Permanentní make-up jako specializovaná kosmetická technika, kdy je pomocí tetovacího strojku a jehly aplikován do vybraných míst v pleti pigment, se stále více setkává se zájmem veřejnosti. A to jak ze strany těch, kteří si tetování obočí, rtů nebo třeba oční linky sami přejí, tak i těch, kteří se chtějí naučit, jak s permanentním make-upem zacházet. 

S odbornými kurzy od takových profesionálů s letitými zkušenostmi jako je Vlaďka Hýblová a moderními přístroji, postupy a pigmenty, mohou profesionální PMU artisti vytvářet velmi jemný, přirozený a kvalitně provedený permanentní make-up. 

vladka_hyblova_fotografie_nahled

 


Vlaďka: Co si představit pod názvem permanentní make-up? Práce artisty s tetovacím perem, kůží jako plátnem a pigmenty pro pleť se podobá tvorbě malíře s barvami. Zní to velmi hezky a věřte, že tento obor je velmi kreativní, různorodý, plný informací z oblasti jak dermatologie, tak výtvarnictví. Pokud ho budete dělat s láskou a vášní, bude vás po mnoha směrech naplňovat, i když občas narazíte na překážky, které vás ale poučí a posunou dál. 

 

Je důležité se této profese nebát a pustit se do toho s plným nasazením - vždy ani mistrovské dílo nevznikne bez umělcova nasazení. Já sama jsem v tomto oboru více jak 15 let a ještě stále se mám co učit. 

 

V moderní době už můžete nalézt celou lavinu informací online na blozích či sociálních sítích, ale cena vědomostí a poznatků nabytých na specializovaných kurzech je k nezaplacení, vyplatí se a opravdu vás dokáže posunout tím správným směrem - k vašim vlastním uměleckým dílům. 

 

Dovolte mi popřát vám na této cestě hodně zdaru a nabídnout vám i pomocnou ruku, ať už v článcích zde na blogu nebo na jednom z mých kurzů.

Vaše Vlaďka



Co je to permanentní make-up 

Permanentní make-up je metoda vpravování speciálního pigmentu do pleti (kůže, dermis) za pomoci tetovacího strojku a jehly. Na rozdíl od klasického tetování má permanentní make-up za úkol napodobovat různé druhy líčení obvykle tak, že jemně zvýrazní barvu kůže očních víček, obočí nebo rtů. 


Permanentní make-up, zkráceně PMU, je nejčastější označení pro tento druh kosmetických zákroků, ale můžeme se setkat například i s pojmem estetická dermapigmentace, mikropigmentace nebo i kosmetické tetování.

Kdo permanentní make-up využije a pro koho je vhodný

Hned na úvod ale musíme zdůraznit, že se nemá sloužit jako náhrada za líčení. Ano, permanentní make-up má dopad předně estetický a příjemná je zde samozřejmě úspora času oproti nutnosti každodenního líčení a odličování. Kromě tohoto zjevně praktického může však mít permanentní make-up i psychologický důvod pořízení. A sice - je atraktivní formou kosmetické úpravy pro ty, kteří o své obočí, řasy či přirozený pigment v kůži přišli kvůli zranění (jizvy) či ze zdravotních důvodů, například kvůli alopecii, chemoterapii, hypopigmentaci nebo vitiligu. 

Dlouhá životnost permanentního make-upu a jeho stálost je pak samozřejmě lákavou možností i pro ty, kteří si zkrátka nemohou jednoduše a efektivně klasický make-up nanést, například kvůli zranění.

Pro osobu s postižením či s problémy tohoto typu může být permanentní make-up obrovskou podporou sebevědomí, a tedy krokem k větší osobní spokojenosti a emoční stabilitě.

Jak dlouho vydrží permanentní make-up

Výsledky permanentního make-upu nejsou - třebaže název techniky k tomu svádí - stálé. 

Jedná se o dočasnou metodu, ať už zvolíte tetování obočí, rtů nebo očních víček (zde pak nejčastěji oční linky). 

Vzhledem k tomu, že pigment je ukládán do druhé vrstvy pokožky (dermis), která se neustále měsíc za měsícem regeneruje, tak se s ní i vpravený pigment pozvolna posouvá k povrchu pokožky společně s odumřelými kožními buňkami.

Doba výdrže, neboli spíše životnost permanentního make-upu, je samozřejmě do jisté míry ovlivněna více faktory, a to jak působením vnějších vlivů (např. vystavení kůže slunci), kvalitou provedení (použité pigmenty, pomůcky a zkušenost PMU artisty), tak i individuálními (jak o sebe a o permanentní make-up člověk pečuje, jakou má kůži atp.). Od práce artistky a použitých pigmentů, přes péči o permanentní make-up a vystavení vnějším vlivům, až po predispozice kůže každého jednotlivce - vše ve výdrži permanentního make-upu hraje svoji roli. 

 

Trocha historie

Zatímco první formy tetování člověka jsou doložitelné už z pravěku, permanentní make-up jako takový byl poprvé proveden „až” na začátku dvacátého století. Jednalo se o práci britského tatéra Sutherlanda MacDonalda, který se specializoval na efekt růže na lících - tedy jakési permanentní tvářenky. Moderní permanentní make-up dnes již zahrnuje nejrůznější techniky i možnosti provedení a nabízí zájemcům i PMU artistům možnost dojít k velmi přirozeným a kvalitním výsledkům.

 

Kontraindikace, cena, bolest, odstranění a další stigmata a mýty okolo permanentního make-upu

Zájemci o permanentní make-up se často v první řadě ptají na cenu za permanentní make-up a někdy se s vidinou ušetření pár set korun rozhodnou pro salon s artistou, který není dostatečně vyškolen nebo mu schází praxe. To se jim však často vymstí a nevzhledné tetování rtů, víček či obočí již nelze vzít zpět.

Pokud někdo pomýšlí na pořízení permanentního make-upu, měl by v první řadě myslet na to, že i když toto tetování není na celý život, tak úplné vymizení pigmentu se v závislosti na vnějších vlivech může pohybovat mezi dvěma až pěti lety. Tato doba už není zanedbatelná a odstranění permanentního make-upu není jednoduchou záležitostí. 

Obecně odstranění jakékoli formy tetování je náročné. Samozřejmě záleží na místě, kde se pigment v kůži nachází, stejně jako na jeho intenzitě, ale vždy se jedná o nákladný, dlouhý a mnohdy nepříjemný proces, u kterého nejsou zaručeny dokonalé výsledky. 

Bolest při permanentním make-upu je také časté téma, a ačkoli jde o velmi individuální záležitost pro každého jedince, v dobrém salonu udělá zkušený profesionál pokaždé maximum, aby byla dermapigmentace co možná nejpříjemnější zkušeností. 

Za kvalifikovaného PMU artistu a jeho služby je dobré si připlatit!

Je permanentní make-up riskantní nebo zdraví nebezpečný?

Cena za permanentní make-up může odrážet nejen zkušené ruce artisty, ale i bezpečnostní a hygienické podmínky salonu. Rizikem je i alergická reakce na použitý pigment.

Proškolený PMU artista nejen dodržuje přísné hygienické zásady, také má výběr kvalitních pigmentů i nástrojů a před aplikací permanentního make-upu se zájemcem nejprve zkonzultuje vše důležité týkající se jeho zdravotního stavu a zhodnotí i stav pokožky.

Pro koho není permanentní make-up vhodný?

S dokonalou oční linkou, která se nikdy nerozmaže, se musí rozloučit ti, kteří trpí alergií na nějakou ze složek anestetik, pigmentů, dezinfekcí či dalších látek využívaných při PMU. 

Stejně tak je třeba pečlivě zvážit pořízení permanentního make-upu, pokud má zájemce nějaké onemocnění kůže (dermatitida, psoriáza, opary aj.) nebo trpí na keloidní jizvy. Zde je nutné, aby kůže byla zaléčena a na místě je doporučení či konzultace od ošetřujícího lékaře, zda je aplikace PMU vhodná.

A třebaže představa dokonalé tváře každé ráno může být atraktivní i pro nastávající matky, aplikace permanentního make-upu se v období těhotenství ani nejméně devět měsíců kojení neprovádí. 

Permanentní make-up jako povolání

Stále více kosmetických salonů si doplňuje svůj repertoár nabízených služeb právě i o permanentní make-up. Po absolvování nezbytných odborných kurzů je možné stát se renomovaným PMU artistou a rozšířit nabídku služeb kosmetického studia o permanentní make up rtů, obočí a permanentní make-up očí, zejména pak tetování oční linky.

Techniky a postupy permanentního make-upu

Již v úvodu článku zaznělo, že permanentní make-up není na celý život. V akademii VH Professional Vlaďka Hýblová učí, že aplikace permanentního make-upu je dočasná, a to i z toho důvodu, aby se klientka mohla přibližně po roce, nejdéle po roce a půl života s permanentním make-upem rozhodnout, zda bude aplikaci PMU chtít oživit či nikoli. 

Zatímco v poslední době je asi nejžádanější permanentní make-up obočí, ať už pudrovou metodou Powder Brows, tedy stínováním nebo vláskováním (microbladingem), za dva roky už může být vše jinak.

Při aplikaci permanentního make-upu je navíc stále důležité myslet na to, že se obličej i jeho tvar v průběhu života mění. Kůže s věkem přirozeně povadá, ale znatelné změny mohou přijít i v relativně krátkém časovém období, často kvůli rychlému úbytku, nebo naopak nabytí na váze. 

Zkušený PMU artista tedy ví, že permanentní make-up musí vždy působit nanejvýš přirozeně a po vyhojení by měl být sladěný s barvou pokožky a celkovým vzhledem klientky. Ani klientka by nechtěla mít obočí tmavé jen proto, že by jí vydrželo déle.

 

Zajímavé čtení z našeho blogu:

Kůže a pokožka ve vztahu k permanentnímu make-upu

Je-li pigment barvou a tetovací strojek štětcem, tak kůže a pokožka jsou u permanentního make-upu plátnem. Naneštěstí pro umělce - PMU artistu - má každá pleť svá specifika, a je tak pro vytvoření krásného obrazu nutné rozumět tomu, jak se chová vpravovaný pigment v pleti i proč je důležitá barva pleti a jak toto vše ovlivní výsledek permanentního make-upu.

Zajímavé čtení z našeho blogu:

Nástroje a pomůcky pro permanentní make-up

Permanentní make-up spadá pod specifickou formu tetování a stejně jako u klasického tetování se i zde vpravuje pigment do kůže za pomoci tetovacího strojku a jehly. Výběrem tetovacího strojku a správné jehly ale soubor potřeb PMU artisty nekončí. Během svého zácviku se setkají s různými pomůckami na trénink permanentního make-upu, osvojí si znalost kosmetiky pro permanentní make-up a v praxi pak využijí nejrůznější pomůcky na předkreslení PMU i pomůcky pro práci s pigmenty.

Tím, že se jedná o velmi specifický obor, je v každém případě dobré obrátit se v začátcích s výběrem veškerých potřeb na zkušené profesionály.

Pigmenty pro permanentní make-up

Ruku v ruce se správnou technikou, nástroji a pomůckami jde i výběr a použití vhodných pigmentů. Začínající PMU artisti a artistky si musí osvojit základy míchání barev pigmentů pro permanentní make-up a musí vědět, jestli je možné kombinování různých značek pigmentů, stejně jako jak na ředění pigmentů pro permanentní make-up. 

Na trhu existují desítky značek, typů i druhů pigmentů pro permanentní make-up, a tak je i zde dobré obrátit se s výběrem na profesionály s dlouhou praxí, kteří měli již možnost otestovat, vyzkoušet a porovnat různé pigmenty a vybrat z nich ty nejlepší. 

Kterým pigmentům věří takoví profesionálové, jako je Vlaďka Hýblová a její tým? 

To a mnoho dalšího zjistíte v článcích na našem blogu:

Kurzy a školení permanentního make-upu

Akademie permanentního make-upu VH Professional pod vedením Vlaďky Hýblové nabízí zájemcům například rekvalifikační kurz Master Class VH Profi, pro který lze využít státní dotační program a doplnit si vzdělání s výraznou finanční úlevou.  

Dotace však lze čerpat i na další kurzy z nabídky Akademie VH Professional a záleží pouze na zájemci, jaké téma školení jej nejvíce zajímá. Na kurzu si pak účastníci osvojí nejen teorii, ale i praktickou část, tedy nácvik a trénink správné techniky permanentního make-upu. Dle zaměření kurzu se pak probírá komplexní záběr témat a problematik týkajících se permanentního make-upu a všeho kolem něj. 

Zajímavé čtení z našeho blogu:

Zpět do obchodu